Pokud se alespoň z části zajímáte o zabezpečení a osobní soukromí napříč mobilní platformou, pak jistě víte, že Apple a jeho produkty v ekosystému patří k nejvíce zabezpečeným. Jelikož běží v tzv. režimu sandboxu, ve kterém nemají aplikace mezi sebou navzájem přístup, je velmi obtížné iPhone či iPad zavirovat, nebo vzdáleně získat kontrolu nad jeho ovládáním. Je však třeba brát rezervy, protože v dnešní době lze provést a prolomit opravdu všechno. V případě, že vás tedy zajímá, zda vaše iOS zařízení není hacknuté, případně se chystáte navštívit Apple servis, pak vám popíšeme celkem pět různých příznaků, u kterých byste měli zbystřit.
Nízká výdrž a pomalé reakce?
Zpomalený iPhone a mnohem rychleji vybitá baterie? Podle průzkumů se jedná o jedny z nejčastějších příznaků hacknutí. Za tímto problémem může stát škodlivý kód, který pronikl do vašeho zařízení a běží neustále na pozadí. K tomu však potřebuje dostatečný výkon, což se projeví na výdrži akumulátoru. Pokud jste si tedy nenainstalovali novou aplikaci, neprovádíte náročnější úkony, než dříve a telefon používáte pořád stejně často, pak byste měli rychle reagovat. Samozřejmě výše uvedené příznaky mohou směřovat také k jiným problémům se zařízením, v této situaci rozhodně pomůže tvrdý reset, tovární nastavení, nebo návštěva nejbližšího Apple servisu.
Náhodné vypnutí aplikace. Nečekaný restart.
Zaznamenali jste v poslední době náhodné vypnutí či restart samotného telefonu, nebo dochází k restartu aplikace? Pokud ano, může se jednat o příznaky toho, že je vaše jablečné zařízení hacknuté. Je ale třeba brát také ohled na to, že i iPhone, či iPad se může samovolně vypnout, pokud je například některá z používaných aplikací špatně přizpůsobená, nebo třeba, když je okolní teplota jiná, než je doporučeno. V případě, že se to děje v určitých intervalech, nebo pravidelněji, než kdykoliv dříve, pak je třeba tento problém co nejdříve vyřešit. Případně se může jednat o hardwarovou chybu, kterou lze odstranit diagnostikou a opravou v nejbližším servisním středisku.
Stažení zavirované aplikace | Malware v prohlížeči.
Každá aplikace, která se dostane do obchodu App Store prochází důkladným testem. Díky tomu se nedostanou do oběhu vadné, nebo jiným způsobem nefunkční a zavirované tituly, které by mohly poškodit vás a vaše zařízení. Nicméně někdy se může stát, že se v nabídce objeví aplikace, která je nějakým způsobem závadná či škodlivá. Samozřejmě se o tom Apple vždy rychle dozví a provede odstranění aplikací. Pokud ale dojde ke stažení, může být iPhone či iPad v nebezpečí. Pokud si nejste posledním titulem jistí, doporučujeme jeho historii prověřit přes Google. Následně je třeba odstranit ji ze zařízení a provést restart zařízení.
Zvláštní zvuky při telefonování
Útočníkům jde zejména o narušení vašeho soukromí a zjištění přístupových údajů. Dost často se stává, že aplikace zaznamenávají zvukový vstup a výstup – kde se mohou dozvědět potřebná data. Jestliže se vám zdá, že při hovorech slyšíte zvláštní zvuky, popřípadě že je kvalita hovoru všeobecně horší, tak to může znamenat, že vaše hovory někdo nahrává. Pak neváhejte a proveďte tovární nastavení, případně navštivte servis.
Jailbreak na vašem zařízení.
Pokud na vašem zařízení používáte Jailbreak, pak se vystavujete riziku zneužití osobních dat. Úpravou operačního systému, instalací neověřených aplikací a další činností totiž může snadno útočník získat přístup k vašemu zařízení. Navíc pokud se zjistí, že máte Jailbreak ve vašem telefonu, když zrovna bude cestovat v rámci záruky do servisu, můžete o ni snadno přijít.