Jak starý je můj iPhone? Zjistěte si přesný datum jeho pořízení

Pořídili jste si iPhone z druhé ruky a chcete si ověřit jeho přesný datum pořízení? Pokud prodejce tvrdil, že je stále v záruce, můžete si tuto informaci během několika vteřin ověřit přímo od Applu. Stejně tak můžete tento krok provést ještě před tím, než se pro koupi rozhodnete. V případě, že telefon nemáte fyzicky sebe, lze provést kontrolu také vzdáleně přes aplikaci třetích stran. Pojďme se na to společně podívat…

První a nejjednodušší řešení je ověřit si záruční krytí přímo v konkrétním iOS zařízení. Apple totiž zaznamenává první spuštění telefonu, čímž dojde k jeho aktivaci a následnému zapsání do hardwarové paměti. Tuto informaci nelze oficiálně přepsat. Standardně platí mezinárodní záruka po dobu 12 měsíců, přičemž dodatečný rok dává v českých obchodech konkrétní prodejce dle stanoveného zákona (při pořízení jako fyzická, nepodnikající osoba). Pokud byl telefon pořízený na IČO, nebo ve zvláštním režimu, pak je jeho záruka zkrácená.

Ověřte si platnost záruky přímo v telefonu

Pro ověření platnosti záruky, případně zjištění přesného stáří telefonu stačí přejít do aplikace Nastavení (ozubené kolo). Následně ze záložek vyberte Obecné a klikněte na první možnost Informace. Přibližně v polovině seznamu se nachází políčko „Omezená záruka“ což je informace přímo od Applu. Jsou zde uvedeny podrobnosti o krytí hardwaru a technické podpoře. V horní části je napsáno, zda se na konkrétní zařízení ještě vztahuje záruka (Vyprší dd.mm.rrrrr), případně zde bude uvedeno, že se záruka již nevztahuje. Z tohoto údaje snadno zjistíte, kdy byl telefon pořízen. Pro příklad, pokud políčko ukazuje „Vyprší 14. ledna 2023“ pak byl telefon aktivován přesně o 12 měsíců dříve, tedy 14. ledna 2022. Tato informace se může hodit také v situacích, kdy Apple vyhlásí na konkrétní zařízení mezinárodní výměnný program (vadná série, zjištěné tovární problémy atp.). Nemůžete tuto informaci zjistit? Navštivte Apple servis v Teplicích.

Ověření platnosti záruky přes IMEI výrobní číslo

Na webových stránkách iUnlocker.com můžete během několika vteřin zjistit stáří telefonu po zadání IMEI nebo sériového čísla. Oba tyto identifikátory naleznete v Nastavení → Obecné → Informace. Na zmiňovaných stránkách naleznete v kolonce „Estimated Purchase Support“ odhadované datum prodeje, které v tomto případě souhlasí s reálným datem zakoupení. Pro ověření prostřednictvím internetu tedy potřebujete od prodávajícího poslat sériové číslo (lze využít také zadání kódu *#06# do číselníku).

Ověření záruky přes aplikaci Coconutbattery

Třetí možností, jak zjistit stáří telefonu a zároveň si ověřit případné krytí záruky je prostřednictvím aplikace coconutBattery, která je k dispozici pro počítače se systémem MacOS. Tato aplikace kromě zjištění reálné kondice baterie dokáže také z telefonu přečíst datum výroby iPhone. Orientačně se tímto dostanete k datumu první aktivace – produkty se totiž na skladě dlouho nedrží (v řádech týdnů), pokud nejde o speciální limitované edice, nebo jinak výjimečné produkty.

Přejít nahoru