Utopený iPhone lze zachránit. Jak vysušit a opravit váš mobil?

Potkalo vás neštěstí a telefon upadl do vody, nebo nedopatřením iPhone zmokl při dešti? Utopený iPhone lze zachránit, avšak je třeba jednat velmi rychle a řádně ho vysušit. Připravili jsme pro vás přehledný návod, jak správně postupovat. Přestože jsou iPhony od Applu odolné vůči vodě a prachu (jedná se o tzv. krytí IP67 podle normy IEC 60529), musíme být v určitých situacích realisté a počítat s důsledky konkrétní situace. Navíc je třeba důležité poznamenat, že odolnost proti polití, vodě a prachu není trvalá. Vlivem času se jeho krytí snižuje. Proč je utopený iPhone nenápadný, ale skrytý problém? Telefon může po kontaktu s vodou fungovat, ale jakmile tekutina vnikne do vnitřních částí, hrozí závažné poškození komponentů a to i postupem času.

Čemu se rozhodně vyvarovat? Jak předejít poškození?

V první řadě je třeba sdělit, co nedělat, tedy situace, kterým se vyvarovat. Člověk rád experimentuje a snaží se přesvědčit o pravdě. Přestože to zní lákavě, otestovat svůj iPhone v odolnosti vůči vodě za jistým úmyslem není ideální rozhodnutí. S telefonem není doporučeno plavat pod vodou, ani se s ním koupat ve sprše, taktéž se doporučuje nevystavovat zařízení silnému proudu vody. Stejná pravidla platí pro saunu, či parní komory, kde hrozí vysoká vlhkost, což negativně ovlivňuje spotřební elektroniku. Ve stručnosti se snažte vyvarovat situacím, kde může záměrně dojít k nenávratnému poškození telefonu. Pokud už je ale pozdě a nyní hledáte řešení, jak vysušit a opravit váš mobil, ještě před tím, než navštívíte náš Apple servis Teplice vám poradíme velmi důležité kroky záchrany.

Jakmile je telefon zasažený kapalinou, nebo jinou tekutinou, ihned jej vypněte, aby se zamezilo zkratu, nebo rozsáhlého poškození důležitých komponentů uvnitř zařízení. Následně otřete iPhone měkkým hadříkem, který nepouští chloupky – třeba hadříkem na čištění objektivů z mikrovlákna. Jakmile se zbavíte veškerých kapalných tělísek na povrchu (telefon je tedy z venkovní strany dostatečně suchý), vyjměte zásuvku pro SIM. Tuto čipovou kartu je třeba opatrně „vyklepnout“ z adaptéru. Drobné částečky vody a přebytečnou tekutinu lze vysušit také jemným klepáním telefonu do dlaně – stačí ho držet nabíjecím konektorem dolů. Dalším krokem je nechat telefon na suchém místě otočený displejem dolů, kde proudí dostatek vzduchu – nikoliv však na radiátor a jiné topení kvůli velkým teplotním rozdílům.

Jak vysušit utopený iPhone a co určitě nedělat?

Pro sušení lze také položit telefon před ventilátor, aby studený vzduch proudil přímo do nabíjecího konektoru. Vyvarujte se také vkládáním drobných předmětů (vatové tyčinky, papírové ubrousky) do Lightning konektoru a už vůbec do otvorů nefoukejte ústy. Jakmile je váš telefon částečně vysušený, uvnitř telefonu i nadále zůstává přebytečná tekutina, která není vidět. Pro čištění vnitřních prostor je ideální navštívit náš Apple servis v Teplicích, kde problém vyřešíme za vás. Pokud člověk jedná rychle a drží se určitými postupy, pak je velká pravděpodobnost, že utopený iPhone zachrání.

Potřebujete express opravu? Volejte na +420 777 917 892

Přejít nahoru